division header
print: PDF
Text Size: A | A | A
2004-2005 Livestock Judging Team Results

Mid-American Classic – Wichita, KS

Team Results:

Champion Team Overall – Freshman Division

Third High Team Overall – Freshman & Sophomore Divisions
  • High Team Oral Reasons (So)
  • High Team Oral Reasons (Fr)
  • High Team Beef (Fr)
  • High Team Beef (So)
  • High Team Sheep (So)
  • High Team Swine (Fr)
  • Second High Team Sheep (Fr)
  • Second High Team Beef (Fr)
  • Second High Team Oral Reasons (Fr)

Individual Results:

  • Christie Gabel (So) – 2 nd Overall, 5 th Beef, 4 th Sheep, 1 st Oral Reasons
  • John Mrozinski (Fr) – 2 nd Overall, 7 th Beef, 9 th Sheep
  • Brigham Stewart (Fr) – 3 rd Overall, 3 rd Beef, 1 st Oral Reasons
  • Rob Rynarzewski (So) – 4 th Overall
  • Tyler Atwood (Fr) – 5 th Overall, 9 th Swine
  • Darin Wiley (Fr) – 6 th Overall, 8 th Beef, 3 rd Sheep
  • Andrew Kmiec (Fr) – 7 th Overall, 9 th Beef, 1 st Swine, 3 rd Oral Reasons
  • Stephen Linnebur (So) – 9 th Swine, 8 th Oral Reasons
  • Chelsea Good (Fr) – 1 st Beef, 2 nd Oral Reasons
  • Brett Crow (So) – 9 th Beef
  • Zach Conine (Fr) – 9 th Oral Reasons
  • Chase Runyan (So) – 2 nd Sheep
  • Crystal Young (So) – 2 nd Beef
  • Garrett Thomas (So) – 3 rd Beef
  • Ben Williams (So) – 7 th Oral Reasons
  • Amanda Brooks (So) – 8 th Oral Reasons

Tulsa State Fair – Tulsa, OK


Team Results: Third High Team Overall

  • High Team Oral Reasons (So)
  • High Team Oral Reasons (Fr)
  • Second High Team Oral Reasons (So)
  • Second High Team Swine (So)
  • Second High Team Sheep (So)
  • Fifth High Team Sheep (Fr)

Individual Results:

  • Chase Runyan (So) – 7 th Overall, 8 th Beef
  • Stephen Linnebur (So) – 2 nd Swine, 4 th Oral Reasons
  • Christie Gabel (So) – 6 th Sheep, 1 st Oral Reasons
  • Tyler Atwood (Fr) – 2 nd Swine, 1 st Oral Reasons
  • Rob Rynarzewski (So) – 7 th Sheep, 9 th Oral Reasons
  • JoAnn Tummons (So) – 9 th Swine, 7 th Oral Reasons
  • Flinton McCabe (Fr) – 7 th Beef
  • Brett Crow (So) – 3 rd Oral Reasons
  • Jaymelynn Johnson (So) – 8 th Oral Reasons
  • Garrett Lampe (Fr) – 9 th Oral Reasons
  • Ben Williams (So) – 6 th Oral Reasons

Fort Hays State Judging Contest – Hays, KS


Team Results: Third High Team Overall
  • Second High Team Oral Reasons
  • High Team Swine
  • Second High Beef

Individual Results:

  • Christie Gabel – 2 nd Overall, 3 rd Swine, 7 th Beef, 1 st Oral Reasons
  • Stephen Linnebur – 10 th Overall, 2 nd Beef, 2 nd Oral Reasons
  • John Mrozinski – 2 nd Sheep
  • Cody Palen – 7 th Sheep, 6 th Beef, 5 th Oral Reasons
  • Ben Williams – 9 th Sheep
  • Brett Crow – 10 th Swine, 6 th Oral Reasons
  • Garrett Thomas – 4 th Beef

Premier Stockman – Columbia City, IN


Team Results: No Team Competition - Only Individual Awards

Freshman and Sophomore Divisions

Individual Results:

  • Stephen Linnebur (So) – High Individual Overall, 7 th Beef, 1 st Swine, 2nd Sheep, 4 th Oral Reasons
  • John Mrozinski (Fr) – High Individual Overall, 3 rd Beef, 1 st Sheep, 2 nd Oral Reasons
  • Garrett Thomas (So) – 2 nd Overall, 2 nd Beef, 5 th Swine, 7 th Sheep, 5 th Oral Reasons
  • Andrew Kmiec (Fr) – 5 th Overall, 4 th Beef, 9 th Swine, 3 rd Oral Reasons
  • Chelsea Good (Fr) – 9 th Overall, 8 th Beef, 8 th Swine, 1 st Oral Reasons
  • Ben Williams (So) – 10 th Overall, 5 th Beef, 2 nd Oral Reasons
  • Rob Rynarzewski (So) – 4 th Beef
  • Crystal Young (So) – 8 th Swine, 8 th Sheep
  • Chase Runyan (So) – 8 th Beef

American Royal Livestock Show – Kansas City, MO

Team Results: Fourth High Team Overall

  • High Team Sheep
  • Third High Team Oral Reasons

Individual Results:

  • Christie Gabel – 10 th Overall, 2 nd Sheep, 6 th Beef, 7 th Oral Reasons
  • Garrett Thomas – 4 th Sheep

Cow Palace – San Francisco, CA


Team Results: Reserve Champion Team Overall

  • Second High Team Oral Reasons
  • Third High Team Swine
  • Second High Team Sheep
  • Fourth High Team Beef

Individual Results:

  • Stephen Linnebur – 7 th Overall, 6 th Oral Reasons
  • Garrett Thomas – 8 th Overall, 4 th Beef, 10 th Sheep, 5 th Oral Reasons
  • Chase Runyan – 7 th Sheep, 5 th Swine
  • Christie Gabel – 5 th Beef
  • JoAnn Tummons – 5 th Sheep
  • Rob Rynarzewski – 9 th Oral Reasons
  • Lindsey Coupe – 2 nd Swine

North American International Livestock Exposition – Louisville, KY


Team Results: Eighth High Team Overall

  • Third High Team Beef
  • Fourth High Team Oral Reasons
  • Third High Team Performance Beef

Individual Results:

  • Ben Williams – 4 th Beef
  • Brett Crow – 6 th Beef, 6 th Oral Reasons

Kansas Beef Expo – Hutchinson, KS


Team Results:

Champion Team Overall
Reserve Champion Team Overall

  • High Team Oral Reasons

Individual Results:

  • Ben Williams – High Individual Overall, 1 st Oral Reasons
  • Christie Gabel – 2 nd Overall, 2 nd Oral Reasons
  • Rob Rynarzewski – 3 rd Overall, 8 th Oral Reasons
  • Garrett Thomas – 4 th Overall, 3 rd Oral Reasons
  • Cody Palen – 5 th Overall, 7 th Oral Reasons
  • John Mrozinski – 7 th Overall
  • Amanda Brooks – 8 th Overall
  • Stephen Linnebur – 9 th Overall, 5 th Oral Reasons

Arizona National Stock Show – Phoenix, AZ

Team Results: Champion Team Overall

  • Second High Team Beef
  • Second High Team Oral Reasons
  • Second High Team Swine
  • Second High Team Sheep

Individual Results:

  • Christie Gabel – High Individual Overall, 5 th Beef, 1 st Swine, 7 th Oral Reasons
  • Stephen Linnebur – 5 th Overall, 3 rd Beef, 10 th Swine, 3 rd Oral Reasons
  • Chase Runyan – 7 th Overall, 2 nd Sheep
  • Rob Rynarzewski – 8 th Overall, 8 th Sheep
  • Garrett Thomas – 9 th Overall, 9 th Sheep
  • Ben Williams – 2 nd Swine, 5 th Oral Reasons
  • Amanda Brooks – 7 th Swine

Sioux Empire Stock Show – Sioux Falls, SD


Team Results:

Champion Team Overall
Fourth & Fifth High Team Overall

  • High Team Oral Reasons
  • High Team Beef
  • Third High Team Swine
  • High Team Sheep

Individual Results:

  • Jaymelynn Johnson – High Individual Overall, 4 th Beef, 6 th Sheep, 5 th Oral Reasons
  • Christie Gabel – 4 th Overall, 2 nd Beef, 8 th Sheep, 1 st Oral Reasons
  • Brigham Stewart – 6 th Overall, 3 rd Beef
  • Tyler Atwood – 7 th Overall, 7 th Sheep, 9 th Oral Reasons
  • Stephen Linnebur – 9 th Overall, 1 st Beef, 3 rd Swine, 2 nd Oral Reasons
  • Zack Conine – 10 th Overall, 3 rd Sheep
  • Rob Rynarzewski – 8 th Beef
  • JoAnn Tummons – 8 th Swine
  • Ben Williams – 4 th Sheep, 4 th Swine, 7 th Oral Reasons
  • Amanda Brooks – 7 th Beef
  • Andrew Kmiec – 5 th Sheep
  • Flinton McCabe – 10 th Beef

National Western Stock Show – Denver, CO


Team Results: Reserve Champion Team Overall

  • Fourth High Team – Carload Contest
  • Second High Team Oral Reasons
  • High Team Sheep
  • Fourth High Team Swine

Individual Results:

  • Stephen Linnebur – 6 th Overall, 2 nd Sheep, 10 th Swine
  • Christie Gabel – 8 th Overall
  • Brett Crow – 9 th Sheep
  • Rob Rynarzewski – 4 th Oral Reasons
  • Chase Runyan – 6 th Overall Carload

Southwestern Exposition & Livestock Show – Fort Worth, TX


Team Results: Reserve Champion Team Overall

  • High Team Oral Reasons
  • High Team Beef
  • Fourth High Team Swine
  • High Team Horses

Individual Results:

  • Chase Runyan – 3 rd Overall, 3 rd Beef, 5 th Horses, 1 st Oral Reasons
  • Christie Gabel – 5 th Overall, 4 th Beef, 4 th Oral Reasons
  • Rob Rynarzewski – 6 th Overall, 4 th Swine
  • Garrett Thomas – 9 th Overall, 9 th Beef, 1 st(tie) Horses, 9 th Oral Reasons
  • Stephen Linnebur – 7 th Oral Reasons
  • Jaymelynn Johnson – 2 nd Sheep

Iowa Beef Expo – Des Moines, IA


Team Results: Third High Team Overall

  • Third High Team Oral Reasons

Individual Results:

  • JoAnn Tummons – 4 th Overall, 10 th Oral Reasons
  • Brett Crow – 8 th Overall, 6 th Oral Reasons
  • Christie Gabel – 10 th Overall, 5 th Oral Reasons


San Antonio Stock Show – San Antonio, Texas

Team Results: Third High Team Overall

  • Third High Team Oral Reasons
  • Third High Team Sheep
  • Fourth High Team Swine
  • Fifth High Team Beef
  • Third High Team Goats

Individual Results:

  • Andrew Kmiec – 2 nd Overall, 3 rd Beef, 6 th Oral Reasons
  • Stephen Linnebur – 4 th Overall, 3 rd Sheep, 9 th Swine, 4 th Oral Reasons
  • Brigham Stewart – 6 th Overall, 5 th Swine
  • Flinton McCabe – 8 th Swine
  • Brett Crow – 6 th Sheep, 10 th Oral Reasons
  • Christie Gabel – 9 th Goats, 5 th Oral Reasons
  • Chelsea Good – 9 th Beef
  • JoAnn Tummons – 10 th Goats, 4 th Sheep
  • Zach Conine – 8 th Sheep
  • Tyler Atwood – 10 th Sheep

Houston Livestock Show & Rodeo – Houston, TX


Team Results: Reserve Champion Team Overall

  • High Team Beef
  • Second High Team Oral Reasons
  • Third High Team Swine
  • Third High Team Sheep
  • High Team Placings

Individual Results:

  • Brett Crow – High Individual Overall, 2 nd Swine, 2 nd Sheep, 5 th Beef, 1st Oral Reasons
  • Christie Gabel – 5 th Overall, 8 th Sheep, 6 th Beef, 4 th Oral Reasons
  • Chase Runyan – 6 th Overall, 2 nd Beef, 10 th Oral Reasons
  • Stephen Linnebur – 3 rd Swine
  • Ben Williams – High Individual Alternate Division
  • Rob Rynarzewski – 3 rd Overall Alternate Division
  • Amanda Brooks – 5 th Overall Alternate Division
  • Jaymelynn Johnson – 7 th Overall Alternate Division
  • JoAnn Tummons – 8 th Overall Alternate Division
  • Crystal Young – 9 th Overall Alternate Division